KLOKART

Olga Menzelová

Představte si nějaké místo, například kavárnu, kde si pohodlně vychutnáváte šálek kávy či čaje a přikusujete dort… a najednou se to stane, cítíte, že místnost zaplavilo něco zvláštního, světlo, tobogan energie vystřelující do vesmíru a vám to nedá a musíte pohlédnout. Ano, do místnosti právě vstoupila Olga Menzelová

Olgu není lehké představovat, její život a role jsou barevné jako celá ona. Olga je manželka zesnulého oscarového režiséra Jiřího Menzela, maminka tří dětí a partnerka egyptologa Miroslava Bárty. Dále je producentka, fundraiserka a zakladatelka produkční společnosti Medialogue. Produkuje především autorské výstavy pro veřejnost v ČR i v zahraničí. Je rovněž zakladatelkou nadačního fondu Jiřího Menzela, který kromě jiných aktivit podporuje naše významné umělce v sociálních nesnázích z důvodu zdravotních komplikací.

MINIROZHOVOR

 

1. Oli, nejprve nám dovol Ti za celý Fond ohrožených dětí poděkovat, že ses rozhodla aktivně pomáhat a udělat svou vlastní autorskou kolekci. Ani na chvíli jsi nezaváhala, za což Ti patří velký dík. Přes svou zaneprázdněnost jsi také navštívila Klokánek v Hostivicích. Bylo něco, co Tě v Klokánku překvapilo?

 Jsem velmi ráda, že jste mě oslovili a moc si toho vážím. Obecně si myslím, že každý, kdo se má lépe než ti druzí, tak by měl pomáhat. Vedu k tomu i své děti. Mají dvě kasičky. Jednu pro sebe a druhou pro ty, kteří to potřebují.

A Klokánek… to, jak se mě osobní návštěva dotkla, to by se do tohoto krátkého textu nevešlo. Pracují tam úžasní lidé s velkým srdcem, u kterých hledají děti oporu, kterou z různých důvodů doma nemají. Co mě šokovalo, je jejich počet, který se neustále zvyšuje. A také to, že není výjimkou, že do Klokánku děti přijdou dobrovolně samy. Protože jim je doma zle. To mi trhá srdce. Na druhou stranu jsou tady i příběhy se šťastným koncem, kdy se děti vrátí k rodičům a vše se urovná. Přála bych si, aby jich bylo co nejvíce.

 

2. Ve své kolekci ses spojila s českou firmou Deers vyrábějící originální jelení brože. Můžeš nám sdělit, co v kolekci najdeme?

Jelínky Deers znám roky a velmi se mi líbí. Ostatně symbolika a řeč broží je důležitou komunikační strategií, kterou je zajímavé umět „číst“ a rozeznávat. Zvolili jsme symboly karet. Karet života. Věřím v osud a v to, že hlavní linii osudu máme tam shora někde danou. Ovlivnit lze ovšem mnoho. V životě se nám nabízejí různé situace a my je buď využijeme anebo ne. Brože jsou také zdobeny výhradně českými Preciosa Crystals, která tuto spolupráci podpořila svými perličkami a třpytivými kamínky.

 

Každá brož má svůj název… Proč jsi volila právě tato ženská jména?

Vybrala jsem čtyři silná ženská jména osobností, které mi imponují.

Lady Milena
Celým jménem Lady Milena Grenfall Baines. Přítelkyně, kterou znám roky. Jedno z tzv. „Wintonových dětí“, které zachránil Sir Nicolas Winton před Hitlerem, když zorganizoval transport dětí vlakem v září 1939 z Československa do Velké Británie. Tehdy rodiče své děti posadily do vlaku a věděli, že už je nikdy neuvidí. Téměř všechny „Wintonovy děti“, které znám, přišly o své rodiče, kteří zahynuli v koncentračních táborech a téměř všechny tyto děti spojuje touha pomáhat druhým. Lady Milena je ve svých 95 letech stále aktivní, působí v mnoha dobročinných spolcích, řídí auto a často létá mezi Londýnem, kde žije, a Prahou.

Milada Horáková
Česká právnička a politička, která se po roce 1948 stala nežádoucí osobou a o dva roky později byla obětí justiční vraždy. Milada byla mimořádná a statečná žena v mnohých ohledech. Byla velmi aktivní v otázkách solidarity, bojovala za sociální spravedlnost, sociální péči a zabezpečení. Po Mnichovské dohodě pomáhala českým uprchlíkům ze zabraného pohraničí.

Olga Havlová
K Olze Havlové, první manželce prezidenta Václava Havla se váží osobní vzpomínky skrz mého manžela Jiřího Menzela. Jeden čas bydlel v bytě pana prezidenta, který si od něj pronajal. Řekl mi, že tehdy se poprvé setkal s Olgou Havlovou, která mu při podání ruky řekla: “Já nemám ráda ty vaše Postřižiny. Je to takové moc přeslazené.“ Mě to hodně pobavilo. Osobně Postřižiny miluji a je to můj nejoblíbenější Jirky film. Ale z reakce paní Olgy je patrné, jak moc to byla žena přímá. Člověk hned věděl, jak na tom je. Lidí, kteří ze sebe dělají něco lepšího, než jsou, je bohužel mnoho. Ona byla jasnou výjimkou.

Marie Curie Sklodovská
Žena, která ovlivnila svět. Vědkyně, jež byla dvojnásobnou nositelkou Nobelovy ceny. V roce 1903 za fyziku za výzkumy radioaktivity a v roce 1911 za chemii, za izolaci čistého radia. Pod jejím vedením byly prováděny první výzkumy léčby rakoviny s pomocí radioaktivity.

Dana Zátopková

Výjimečná československá atletka, žena velmi pozitivní, plná humoru a zároveň příkladná svou nezdolnou vůlí. Kombinace těchto vlastností z ní dělaly výjimečnou ženu, která inspiruje dodnes. Olga na manžele Zátopkovi vzpomíná také díky svému osobnímu zážitku, kdy jí v Rakousku předávali medaili za přespolní běh. 🙂

Svatá Anežka

Patřila k nejvýznamnějším představitelům panovnického rodu Přemyslovců. Byla nesmírně vzdělaná, ovládala několik jazyků a působila nejen v náboženském, ale i politickém, kulturním a společenském životě. Dodnes inspiruje svou dobročinností, milosrdenstvím, čímž Olze souzní s Klokánkem, neboť řada zaměstnanců (nejen žen), má podle její zkušenosti podobné smýšlení a opravdovou lásku k bližnímu a k dětem.

3. Proč právě motivy karet?

Kolekci jsme nazvali Osudové karty jako symbol toho, že ne každý má karty osudu rozdané stejně a někteří z nás musí bez vlastního přičinění (stejně jako například děti co přicházejí do Klokánku) bojovat s nepříznivým osudem už od útlého věku. Oceňuji, že jsou tu zařízení jako je Klokánek, která představují naději, místo, kde se i ty špatné rozdané „karty osudu“ mohou změnit a přinést lepší budoucnost.

4. Karetní symboly najdeme i na dalších produktech kolekce KARTY/OSUD/, a to na ručně vyráběném českém skle, konkrétně na skleničkách, vázách a džbánech od společnosti Klimchi. Čím jsou tyto produkty zajímavé?

Miluji české sklo. České sklo má dlouhou tradici a českých sklářů si velmi vážím a mám mezi nimi řadu skvělých přátel. S Jirkou jsme byli blízcí kamarádi Bořka Šípka, můj Nadační fond Jiřího Menzela úzce spolupracuje se sklárnou Jiřího Pačinka – Pačinek Glass a teď jsem moc ráda, že jsem mohla poznat další sklářskou dílnu, a to firmu Klimchi.

5. Oli, zajímalo by nás, jak vše zvládáš? Máš spoustu aktivit, tři děti (od puberty po školkáčka), musí to být náročné. Je nějaký recept, jak se z toho nezbláznit?

Je to složitý víceboj, ale takhle jsem to chtěla. Děti jsou naděje. Naděje naší společnosti, které udělají svět lepšími. Anebo se k tomu alespoň upínám a dle toho se je snažíme vychovávat. K samostatnosti, pokoře, empatii a k mnohému dalšímu. Když vidím současný svět kolem sebe, nenaplňuje mě to zrovna optimismem. Poprvé od roku 1945 máme válku v Evropě, dále konflikt na Blízkém východě. Svět se otřásá a já bych si moc přála, aby se tady na Zemi měly naše děti, až my tu nebudeme, dobře. Ale to už bude na nich a velmi záleží, jak je do toho světa připravíme…

6. Co se Ti jeví jako alfa omega v rodičovství a ve výchově?

Jednoduché moudro: Děti vychováváme láskou a příkladem.